O mnie Obrazy Grafika, Rysunek,
Rzeźba
Wystawy Kontakt Nederlands     English    Part in english  Polish    Part in english 
 Jan Sikora  -artysta malarz, grafik, a także rzeźbiarz-urodził się w 24.06.1934r, w Bydgoszczy.
W latach 1957-1963 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i otrzymał dyplom z wyróżnieniem na wydziale grafiki ilustracyjnej za najlepsze ilustracje do "Dżumy" Camusa stanowiacej jego pracę dyplomową.
Po ukończeniu studiów, artysta pracuje w swojej specjalizacji, ilustrujac książki zarówno popularno-naukowe jak i książki dla dzieci. Jednak malarstwo sztalugowe pociąga go bardziej i jemu poświęca swój dalszy, artystyczny rozwój.
Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą (Szwecja, Włochy, Hiszpania, Francja), budząc duże zainteresowanie zarówno podejmowaną przez siebie tematyką, jak i warsztatem artystycznym.
Od 1985 roku Jan Sikora mieszka w Holandii, gdzie wystawia swoje prace w wielu miastach i galeriach na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest też autorem dwóch pomników: dla instytutu im.H.D. Guyot'a w Haarem koło Groningen oraz dla Szkoły Dzieci Niesłyszących we Voorburgu koło Hagi.
Artystę zawsze ineresował wrzechświat. W malarstwie urzeczywistnia swoje wizje coraz dojrzalsze w swojej fantastyce, tworząc swiat surrealistyczno-kosmologiczny prowadzący widza w nowe przestrzenie i formy czasem budzace podziw, a czasem też grozę.
W swych obrazach, posługując się taki elementami jak uschniete konary i drzewa, chropawe kamienie i skały, wypalony żużel przeźroczyste banie i geste chmury, wprowadza mocne swiatła kontrastujace z głebokimi cieniami, a także łudząc przestrzenią dalekiej perspektywy, artysta osiaga efektynieziemskiej dramaturgii.
W latach 90-tych w swych kosmologicznych wizjach umieszcza artysta postacie z mitologii greckiej albo tez symbole biblijne czy symbole innych prastarych kultur, sprowadzając tym samym temat zagadki bytów z kosmicznych przestrzeni w historię ziemi.
Niemal równolegle z surrealistycznymi wizjami pojawia się w twórczości Jana Sikory inny i to całkowicie odmienny nurt- a mianowicie nurt malarskich zagadnień czysto formalistycznych z abstrakcją na czele.A więc są z lat 80-tych kompozycje zbudowane z mocnych, zwartych płaszczyzn jakby mocujących się ze sobą, czy tez artystyczne eksperymenty nad materią i mozliwosciami osiagniecia różnych efektów strukturalnych. Z lat 90-tych i troche później pochodzą abstrakcje mocne i wyraziste w swej ostrej kolorystyce, majace charakter nie tylko dekoracyjno-formalny, ale równiez silnie emocjonalny.


Jan Sikora © Jan Sikora